Niepodległa – bezpłatna wystawa do pobrania na 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej

niepodległa logo

Biuro „Niepodległa” zaprasza do pobrania wystawy pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.”. Dziesięć plansz opowiada o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją. Ekspozycja dostępna jest w formacie JPG. Zapraszamy do korzystania.

Letnie tygodnie 1920 r. i zwycięska Bitwa Warszawska przeszły do historii udowadniając hart ducha mieszkańców II Rzeczypospolitej. Zanim jednak do tego doszło, sytuacja Polski była bardzo trudna. Po odwrocie z Kijowa w maju wielu wróżyło zbliżającą się klęskę w walce z bolszewikami. Oddziały bolszewickie podchodziły aż pod stolicę II Rzeczpospolitej. Od wyniku tego starcia zależała przyszłość nie tylko Polski, ale i zachodniej Europy.

Kiedy walka z bolszewickim najeźdźcą wchodziła w decydującą fazę, podjęto decyzję o utworzeniu Armii Ochotniczej. Jej dowództwo powierzono popularnemu gen. Józefowi Hallerowi. Przypuszcza się, że liczba ochotników stanowiła 20% całości składu formacji polskich. W najbardziej krytycznym momencie, latem 1920 roku, do Armii Ochotniczej wstąpiło łącznie ponad 100 tys. ludzi, z czego 30 tys. z samej Warszawy. Chociaż nierzadko brakowało im wyszkolenia i odpowiednich kwalifikacji, wnosili w szeregi armii także entuzjazm, który doskonale działał na morale także regularnych oddziałów.

W działania o charakterze pomocniczym włączyły się niezliczone organizacje zawodowe, społeczne czy sportowe. Wśród ochotników znalazły się kobiety i mężczyźni z różnych części Polski i z wielu grup społecznych. Nie zabrakło młodzieży (nawet całych klas pod opieką nauczycieli) i studentów (Legia Akademicka). Bezpośrednio na froncie znalazło się 9 tysięcy harcerzy, a 15 tys. wspierało walczących w formacjach pomocniczych. Do walki zgłaszali się ludzie różnych profesji: rzemieślnicy, profesorowie, lekarze, inżynierowie, prawnicy, pisarze. Kapłani nieśli posługę jako kapelanowie oddziałów. Ochotnicy z wpiętymi do czapek biało-czerwonymi rozetami stali się symbolem Bitwy Warszawskiej.

Właśnie o tych ludziach i wysiłku całego społeczeństwa opowiada wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.”. Wystawa do pobrania to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać m.in. z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z przygotowanych plików mogą skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, szkoły i organizacje pozarządowe.

Oprócz tekstów stworzonych przez prof. dr hab. Marcina Kruszyńskiego na planszach znalazły się także znane i mniej znane archiwalne zdjęcia, ulotki i plakaty. Ekspozycja składa się z 10 plansz tematycznych:

* Wstęp: Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
* Do broni!
* Oto cały naród
* Jedna myśl – jeden cel
* Państwo to Wy!
* Oddali serce żołnierzowi
* Jestem obrońcą Warszawy
* Pojechałam do okopów
* Życiem pełnić służbę
* Stójcie niewzruszenie

Wystawa dostępna jest pod linkiem:
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2023/08/Wystawa-Ochotnicy-Bitwy-Warszawskiej-1920-r.-w-jpg.zip

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie:
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/ochotnicy-bitwy-warszawskiej-1920-r-wystawa-do-pobrania/

W związku ze 103. rocznicą Bitwy Warszawskiej zapraszamy Państwa również do skorzystania z bezpłatnej licencji na realizację pokazów fabularnego filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości 360o pt. „Wiktoria 1920″, który za pośrednictwem gogli VR przenosi widza w czasie.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie:
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/film-vr-wiktoria-1920-online/

Do filmu przygotowaliśmy kompleksowe pakiety edukacyjne, które z powodzeniem pozwolą przygotować ciekawe zajęcia dla starszych i młodszych. Materiały edukacyjne publikujemy na stronie:
https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/pakiet-edukacyjny-do-filmu-vr-wiktoria-1920/

Film zostanie udostępniony licencjobiorcy po podpisaniu umowy licencyjnej. W sprawie licencji proszę się kontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem:
film@niepodlegla.gov.pl

 

 

Biuro „Niepodległa”

Przeszukuj stronę

Treść | Menu | Dostępność