Konferencja otwierająca projekt LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj”

W dniu 30 października 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się konferencja inaugurująca projekt LIFE Podkarpackie, w której uczestniczyli przedstawiciele partnerów projektu oraz goście wspierający misję czystego powietrza i zrównoważonej energii.

Projekt LIFE Podkarpackie jest ukierunkowany na poprawę jakości powietrza w regionie poprzez wdrażanie racjonalnego systemu zarządzania energią w gminach, redukcję ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców oraz rozwój infrastruktury błękitno-zielonej. Budżet projektu przekracza 100 mln zł, a jego finansowanie Urząd Marszałkowski pozyskał z unijnego programu LIFE oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Piotr Łyczko, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Negocjacji Klimatycznych, który omówił nowe normy jakości powietrza, jakie będą obowiązywać i przekazał m.in. gratulacje z okazji inauguracji projektu LIFE Podkarpackie.


Andrzej Muter z NFOŚiGW omówił z kolei założenia unijnego programu LIFE i przybliżył obecnym na konferencji przedstawicielom samorządów, na co mogą pozyskać dofinansowanie z tego programu. Jest to program finansujący działania na rzecz klimatu i środowiska, którym zarządza Komisja Europejska. Andrzej Muter przedstawił też rankingi dotyczące środków pozyskanych z programu LIFE. W przypadku projektów realizowanych przez samorządy – województwo Podkarpacie zajmuje drugie miejsce w skali kraju.

Szczegóły dotyczące LIFE „Podkarpackie – żyj i oddychaj” omówiła podczas konferencji kierownik projektu, Anna Lorynowicz. Podkreśliła, że projekt opiera się na czterech głównych filarach: ograniczenie skutków ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, stworzenie i wdrożenie lokalnego systemu racjonalnego zarządzania energią, podniesienie poziomu świadomości w zakresie ochrony powietrza oraz efektywności energetycznej, a także efektywniejsze wykorzystanie narzędzi planistycznych do poprawy jakości powietrza w miastach.
W czasie inauguracyjnej konferencji Beata Michalak z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska omówiła stan jakości powietrza na Podkarpaciu. A Jolanta Wiśniowska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mówiła o działaniach podejmowanych przez RARR w ramach współpracy międzynarodowej na rzecz zielonej transformacji. Spotkanie podsumował Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w UMWP.

Projekt LIFE jest projektem wielowymiarowym, ale takim nadrzędnym celem jest racjonalne zarządzanie energią i właśnie to chcemy osiągnąć – nauczyć mieszkańców i włodarzy podkarpackich gmin racjonalnego zarządzania energią – mówił dyrektor Andrzej Kulig.