Menu Zamknij

Informacja dot. nasadzeń drzew

Udostępnij

Tegoroczna akcja sadzenia drzew rozpoczęta!

W 2022 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego, po raz ósmy realizuje działania w ramach Kampanii informacyjno – edukacyjnej pn.: „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie” w  ramach której zrealizowane zostało zadanie pn: „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”.

17 października  2022 r. przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyło się symboliczne przekazanie sadzonek roślin miododajnych, podmiotom współpracującym z Samorządem Województwa Podkarpackiego w ramach tego zadania.

Spotkanie poprowadził wicemarszałek Piotr  Pilch, który przypomniał, że idea prowadzenia kampanii wspierającej owadopylność poprzez sadzenie roślin miododajnych  zrodziła się w 2015 r., we współpracy Samorządu Województwa  z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy
w Rzeszowie, który reprezentował Prezes,  Pan Tadeusz Dylon.

W tym roku współpracę z Samorządem Województwa Podkarpackiego w ramach zadania rozpoczął na podstawie podpisanego porozumienia Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu, który reprezentował  Pan Jan Sęk – Prezes Związku.

Realizacja tych działań oraz ich szeroki zasięg jest możliwy w dużej mierze dzięki dotacjom pozyskiwanym corocznie przez Samorząd
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Marszałek Piotr Pilch podkreślił dobrą współpracę
w tym zakresie i podziękował Prezesowi, Panu Adamowi Skibie, który  wspiera Województwo Podkarpackie  w tych działaniach.

W ciągu ośmiu lat na działania w ramach kampanii przeznaczono ponad 670 tys. zł., przy czym środki  na jego realizację  w znacznej mierze pochodziły z dotacji, jaką samorząd pozyskał z WFOŚ i GW w Rzeszowie. Dzięki temu działaniu  do 2021 r. zakupionych
i wprowadzonych do środowiska zostało łącznie ok. 45 000 szt. sadzonek roślin miododajnych, a w 2022 roku zakupiono kolejne 5400 szt. drzewek i krzewów miododajnych, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających.

Działanie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa, które corocznie, licznie odpowiadają na nasze zaproszenie do udziału w akcji. W tym roku do udziału w działaniu zgłosiło się 92 samorządy.

Wicemarszałek Piotr Pilch podziękował za trud związany z  przeznaczeniem i przygotowaniem terenów pod nasadzenia oraz z samym przeprowadzeniem akcji sadzenia, w którą często zaangażowana  jest społeczność lokalna, dzieci i młodzież szkolna, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i inne osoby, którym leży na sercu dbanie o środowisko oraz estetykę naszego województwa.

,,Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem

na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”  

finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

W 2022 roku Gmina Tyrawa Wołoska w ramach wspólnego projektu  pn: „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim” otrzymała:

– 10 szt. Lipy drobnolistnej,

– 10 szt. Klonu jawor,

– 10 szt. Robinii akacjowej,

– 10 szt. Pęcherznicy kalinolistnej,

– 5 szt. Krzewuszki,

– 5 szt. Berberysa.

 

            Drzewa oraz krzewy zostały nasadzone na działkach będących własnością Gminy Tyrawa Wołoska tj. dz. nr 134 i 139/2 w Hołuczkowie, dz. nr 53  w Krecowie, dz. nr 405 w Rozpuciu, dz. nr 29 i 214 w Siemuszowej oraz dz. nr 182 i 312 w Tyrawie Wołoskiej.