Menu Zamknij

Ważne informacje dla mieszkańców Gminy Tyrawa Wołoska związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy !

Udostępnij

Ważne informacje dla  mieszkańców Gminy Tyrawa Wołoska związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy !

W związku z sytuacją na terenie Ukrainy oraz zwiększającą się liczbą osób, które przekraczają granicę polsko- ukraińską, informujemy i apelujemy o zgłaszanie się obywateli Ukrainy do punktów recepcyjnych umieszczonych  przy przejściach granicznych oraz na terenie Dworca PKP w Przemyślu.
Pierwsza pomoc udzielana w punktach recepcyjnych będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenia pomocy medycznej  oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym.
Z punktów recepcyjnych cudzoziemcy będą trafiać do województw gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Lista punktów recepcyjnych w województwie podkarpackim:

  • Korczowa – Krakowiec, Świetlica – Korczowa 155, 37-552 Korczowa,
  • Medyka – Szeginie, Hala sportowa – Medyka 285, 37-732 Medyka,
  • Budomierz – Hruszew, Szkoła Podstawowa – Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama,
  • Krościenko – Smolnica, Była Szkoła Podstawowa w Łodynie – Łodyna 41,
    38-700 Ustrzyki Dolne,
  • Przemyśl Dworzec PKP.

W celu uzyskania dodatkowych informacji można skorzystać z darmowej infolinii dla cudzoziemców wjeżdżających na Podkarpacie – nr tel.  800 100 990.

Prosimy o przekazanie tej informacji swoim rodzinom, przyjaciołom, znajomym, którzy będą przekraczać granicę. Ważne jest, aby ich pobyt w Polsce został zalegalizowany, aby w przyszłości mogli ubiegać się o pomoc i wsparcie na terenie naszego kraju. 

INFORMACJA!!!

            W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, pragniemy zapewnić, że jako władze samorządowe Gminy Tyrawa Wołoska wykonujemy zadania zgodnie z dyspozycjami i zaleceniami rządowymi – Wojewody Podkarpackiego oraz podległego mu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. To właśnie te organy są głównymi koordynatorami zadań w sytuacji kryzysowej dot. obywateli innych krajów.
W przypadku pojawienia się pod Państwa domem osoby/osób potrzebujących pomocy należy zachować spokój i rozwagę oraz zadzwonić na policję w celu ustalenia ich tożsamości.

Osoby przybywające z Ukrainy powinny przejść przez punkt recepcyjny oraz posiadać:
• ważne dokumenty paszportowe,
• wyłącznie obywatelstwo ukraińskie,
• zgłoszenie i pozytywna weryfikacja w Punkcie Recepcyjnym,
• deklarację o docelowym miejscu pobytu.

Osoby przyjmujące pod swój dach uchodźców z Ukrainy muszą mieć świadomość, że przyjmują ludzi na swoją odpowiedzialność i swój koszt oraz muszą pomóc w zalegalizowaniu ich pobytu do dwóch tygodni na terenie RP.

 Szczegółowe informacje publikują:

Dodatkowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane na stronach: https://www.gov.pl/…/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy, https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/,

 

W razie pytań prosimy o kontakt e-mail: urzad@tyrawa.pl, lub telefonicznie- nr tel. 13 46 56 937 – w godzinach pracy urzędu.